Mülk Sahipleri için Şartlar ve Koşullar

Mülk Sahipleri için Şartlar ve Koşullar

Son güncelleme: 25 Mayıs 2019

 1. Giriş
  1. “Roomorhome” şemsiye terimdir. Çevrimiçi bir platform sağlayan Siteyi, Roomorhome grubundaki herhangi bir şirkete ve mülk sahiplerinin veya yöneticilerinin kiralık mülkleri listelemelerini sağlayan çeşitli araçlar ve hizmetler ve bu mülkleri ayırtmaları için gezginler ve her iki tarafın birbirleriyle iletişim kurmasını sağlamak için kullanıyoruz. Şirketin detayları ("Roomorhome Şirketi", "Biz", "Bizim", "Bize") aşağıda Bölüm 1,4'de yer almaktadır.
  2. Hizmetler, çeşitli web sitelerinde, mobil sitelerde ve uygulamalarda ve ilgili tüm etki alanlarında (toplu olarak “Site”) sunulmaktadır.
  3. Bu Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile birlikte, mülk sahipleri ve yöneticileri (“Mülk Sahibi”, “Siz”) de dahil olmak üzere, kiralık bir mülk teklif etmek veya listelemek için ilgili Roomorhome Şirketi ile Siteyi kullanan herhangi bir taraf arasındaki ilişkiyi yönetir.
  4. ROOMORHOME BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YAZILIM TURİZM PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ, Türkiye, İstanbul, Beyoğlu, Feridiye cad. No:35 adresinde kayıtlı bir şirkettir.
  5. Bu Mülk Sahibi Kullanım Koşulları, Siz ve Roomorhome Şirketi arasında yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmadır. Site veya hizmetleri Mülk Sahibi veya yöneticisi kullanarak veya erişerek, Kullanım Koşulları ve Gizlilik Politikası'nı kabul ettiğini ve buna tabi olduğunu, olacağını onaylar. Kullanım Koşullarını tam olarak kabul etmiyorsanız, siteye erişme veya başka bir şekilde kullanma yetkiniz yoktur anlamına gelmektedir.
  6. Yasal olarak sözleşmelere girebilecek, en az 18 yaşını doldurmuş olmadığınız sürece, Siteye kayıt olma yetkisine sahip değilsiniz. Bir işletme veya başka bir kişi adına kayıt yaptırdıysanız, şirketi veya başka bir kişiyi bu Kullanım Koşullarına bağlama yetkisine sahip olduğunuzu beyan edersiniz. 
  7. Siteye kaydınız sırasında ve diğer zamanlarda Siteye gönderilen tüm bilgilerin doğru olduğunu beyan ve taahhüt edersiniz. Daha önce gönderdiğiniz bu tür bilgilerle ilgili herhangi bir güncelleme veya gelişme gibi ilgili durumlarda bize hemen haber vermeniz gerektiğini kabul edersiniz.
  8. Bu Kullanım Koşullarını önceden haber vermeksizin ve kendi takdirimize bağlı olarak, siteye yeni bilgilerinizi göndererek herhangi bir zamanda güncelleyebilir veya değiştirebiliriz. Siteye sürekli erişiminiz veya kullanımınız, Kullanım Koşullarının geçerli yayınlanmış sürümünü kabul ettiğinizi gösterir.
  9. Kullanım Koşullarından herhangi birini ihlal ederseniz, Siteye erişiminizi ve Siteyi kullanımınızı askıya alabilir, Mülk Listenizi Siteden kaldırabilir, bu Şartlar altında Bize sunulan diğer yasal haklar ve çözümlere ek olarak rezervasyonlarınızı iptal edebiliriz. Mülk Listenizin bu şekilde kaldırılması ve/veya rezervasyonların iptali ile ilgili olarak doğabilecek doğrudan veya dolaylı zarar veya zararlardan dolayı sorumlu değiliz. Yukarıda açıklandığı ve Bölüm 1.10 uyarınca rezervasyonunuzun iptal edilmesi durumunda, söz konusu rezervasyon için herhangi bir ödeme almayacaksınız.
 2. Site kullanımı
  1. Site, Mülk Sahiplerin potansiyel gezginlere (her biri bir "Gezgin") kiralanabilecek bir veya daha fazla mülkü (her biri "milk" ve "Mülk Listesi") listelemesine olanak sağlayan bir platformdur. Ayrıca, rezervasyonları ve/veya diğer hizmetleri kolaylaştırmak için, Mülk Sahipleri ve Gezginlerin birbirleriyle doğrudan iletişim kurmasına ve doğrudan birbirleriyle kira sözleşmelerine (“Kiralama Sözleşmeleri”) girmelerine olanak sağlıyoruz.
  2. Site, yalnızca Mülk Sahipleri ve Gezginler arasındaki etkileşimleri ve kiralama işlemlerini (“Rezervasyonlar”) kolaylaştırmak amacıyla yapılan bir platformdur. Hiçbir Roomorhome Şirketi ya da herhangi bir yan kuruluşu (“Roomorhome Üyesi”), Gezgin ile Mülk Sahibi arasındaki herhangi bir sözleşme ilişkisine taraf olamaz ya da olmayacaktır.
  3. Site üzerinden yalnızca gerçek sorularla veya bir Rezervasyonla veya olası bir Rezervasyonla ilgili talepleri ilgilendiren mesaj gönderebilirsiniz. Her türlü spam veya istenmeyen elektronik iletişim gönderilmesi kesinlikle yasaktır.
  4. Siteyi kullanarak, Sitede sunulan herhangi bir aracı, hizmeti veya ürünü kullanımınız ve sitede veya Siteyi kullanımınızla bağlantılı olarak girdiğiniz herhangi bir işlem için geçerli olan tüm yasalar, kurallar ve yönetmeliklere uymayı kabul etmektesiniz. Ayrıca, Mülkünüzün reklamı ve kiralık işinizin yürütülmesi için geçerli olan tüm yasalara, kurallara ve düzenlemelere uyduğunuzdan ve bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, tüm yasalar, kurallar, düzenlemeler veya diğerlerinden sorumlu olduğunuzu, izinler, planlama, lisanslar, imar yönetmelikleri, doluluk, vergiler, kiralama ve diğer konut kısıtlamaları, ödeme alma, veri güvenliği ve gizliliği, yerel otorite gereklilikleri, sağlık ve güvenlik ve ayrımcılıkla mücadele konusundaki şartları kabul edersiniz. Size sunulan Gezginin tüm kişisel verilerini Hizmetlere katılımınızla birlikte yalnızca talimatlarımız doğrultusunda ve bu Kullanım Koşulları uyarınca işleme koyacaksınız. Siteyi kullanarak, herhangi bir Gezgin’in kişisel verilerini başka hiçbir kişi veya kuruluşlarla paylaşmayacak veya ifşa etmeyeceksiniz ve Gezgin’in kişisel verilerinin güvenliğini, bütünlüğünü ve gizliliğini korumak için yeterli teknik ve fiziksel önlemlere sahip olduğunuzu kabul ve taahhüt edersiniz. Herhangi bir Gezginin kişisel verilerinde herhangi bir kayıp, yetkisiz veya yasadışı  bir şekilde üçüncü şahısların erişiminin olduğunu veya makul bir şekilde olduğuna inanıyorsanız derhal bizi bilgilendirmeyi kabul etmektesiniz. Buna ek olarak, Gezgin’in ırk, renk, etnik köken, ulusal köken, cinsiyet, din, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği veya medeni halleri nedeniyle bir Rezervasyonu reddetmeyecek veya bir Seyahatçiye farklı koşullar koyamayacaksınız.
 3. Mülk Listeleri
  1. Genel
   1. Roomorhome Şirketi ile Siteye Mülk Listesini koymak için bu Kullanım Koşulları ve Gizlilik Politikası ile hemfikir olmalısınız. Bu bölümde belirtilen şartlar, Roomorhome Şirketi ile sözleşmeli Mülk Sahiplerine aittir.
   2. Her Mülk Listesinin kısa vadeli kira için uygun olan tek ve belirli bir Mülk ile ilgili olduğundan emin olmalısınız; Bizden yazılı izin almadığınız sürece temsili resim veya özellikli mülk litelemeyezsiniz. Bu politikaya bağlı olmayan herhangi bir mülkiyet listesi 'ni değiştirme veya kaldırma hakkımız var. Mülk, ilgili Mülk Listesinde açıklanmayan bir mülkün yerine geçemez veya değiştirilemez.
   3. Her bir mülk listesinde yalnızca doğru ve güncel bilgiler vereceksiniz ve mülk listesinde belirtilen özellikler için gezginden farklı koşullar veya ek ücretler talep etmeyeceksiniz.
   4. Sitede herhangi bir Mülkiyet listelendiği sürece, aşağıdakileri garanti ve beyan edersiniz: (i) Haksız yere bir hasar kaydı açmayacaksın ya da iddia etmeyeceksin; (ii) Bize verdiğiniz tüm bilgiler, kimliğiniz, sağladığınız ödeme alma bilgileri, herhangi bir Mülkiyet, tesisin olanakları, konumu, fiyatı ve belirli bir yerin uygunluğu hakkındaki tüm bilgileri, tarih veya tarih aralığı ve bunlarla sınırlı olmamak üzere, bunlarla sınırlı olmamak üzere, kesin ve günceldir; (iii) her bir Mülk Listesi, bireysel ve benzersiz bir şekilde tanımlanmış bir Mülk ile ilişkili olmalıdır; (iv) Rezervasyonu onaylanmış herhangi bir Gezginin mülke veya olanaklarına erişimini redd etmeyeceksiniz; (v) Geçerli İptal Politikası veya Gezgin ile olan temel kira sözleşmesi uyarınca geri ödemeler sağlayacaksınız.
   5. Bekleyen rezervasyonları, Mülk Listesini veya bu Kullanım Şartlarını başka bir tarafa devredemez veya aktaramazsınız. Mülk satışı veya Mülk yönetiminde bir değişiklik olması durumunda, size veya yeni mal sahibine/yöneticisine yeni bir Mülk Listesinin nasıl oluşturacağı konusunda öneride bulunabiliriz.
   6. Ödeme platformunun koşulları:
    1. Mülk Sahiplerine çevrimiçi ödeme platformunu (“Ödeme Platformu”) sunuyoruz ve onlara Gezginlerden online ödemeleri kabul etme imkanı veriyoruz. Bizi, yalnızca Sizin adınıza Gezginlerden para kabul etmek amacıyla, sınırlı ödeme tahsilat aracınız olarak tayin edersiniz. Sizin tarafınızdan aldığımız, bir Gezgin tarafından Ödeme Platformu aracılığıyla yapılan ödemenin, doğrudan Size yapılan bir ödemeyle aynı olarak kabul edileceğini kabul edersiniz ve siz de kabul etmiş olduğunuz şekilde Seyahat edenlere rezervasyon yapmış olduğu mülkü sunacaksınız. Gezgin, size ödeme yükümlülüğü, Sizin adınıza Gezginin paralarını almamızla sona erer ve Biz, bu Mülk Sahibinin Kullanım Koşullarında açıklanan şekilde ödemenesinin havale edilmesinden sorumluyuz. Sınırlı ödeme toplama arac olarak rezervasonu kabul ederken, herhangi bir eyleminiz veya eksikliklerin herhangi biri için sorumluluk kabul etmiyoruz.
    2. Genel olarak, Gezginler tarafından ödenen parayı rezervasyonun başlamasından 24 saat öncesine kadar tutacağız, bunun üzerine, sizin adınıza bir ödeme hizmeti sağlayıcısına bir sonraki iş günü içinde (resmi tatiller hariç) ödeme için Mülk Sahibine ödeme başlatma talimatı vereceğiz (geçerli ücretler veya vergileri çıktıktan sonra). Bu talimat verdikten sonra Mülk Sahibinin ödeme alması için gereken süre, seçilen ödeme yöntemine bağlı olabilir. Rezervasyon ile ilgili bir sorun bildirilirse, ödeme askıya alınabilir. Herhangi bir ödemeyle ilgili herhangi bir ihmal veya gecikmeden sorumlu olmayacağız.
    3. Mülk Sahibi, sınırlı ödeme toplama aracısı olarak, Biz, hasarı bizzat tahsil edeceğimizi ve herhangi bir Kiralama Sözleşmesi dahil olmak üzere, Rezervasyon koşullarına uygun olarak Seyahat Edene verilecek hasarın ödenmesini veya tahsil edileceğini kabul eder. Zararla ilgili istek ve taleplerinizi gidermek için makul çabayı göstereceğiz, ancak zarara ilişkin, zarar taleplerinizi yönetmek veya kabul etmekten sorumlu değiliz ve bu konuda hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz. Bizimle işbirliği yapmayı ve bize iyi niyetle yardım etmeyi ve bize bu tür bilgileri sağlamayı ve hasar talepleriyle ilgili olarak makul bir şekilde talep edebileceğimiz eylemleri gerçekleştirmeyi kabul edersiniz.
    4. Ödeme platformunu çevrimiçi ödeme çözümleriyle düzenlemeler yaparak kullanılabilir hale getiriyoruz. Bazı üçüncü taraf çevrimiçi ödeme sağlayıcıları, ücretlerini Mülk Sahibinin ödemesinden düşerek hizmetlerinin kullanımı için kendi ek ücretlerini uygulayabilir. Bu masraflardan veya üçüncü tarafların ödeme hizmetleri sunumundan veya başarısızlıklarından yükmlü veya sorumlu değiliz. Özellikle, başka bir sağlayıcı tarafından, bir Seyahatçinin bu Seyahate ilişkin risk değerlendirmesine dayanarak yapılan ödemelerini reddetme kararının alınmasından da sorumlu değiliz. Bu tür servislerin kullanımından dolayı uğradığınız zararlardan bizi sorumlu tutmayacaksınız. Çevrimiçi ödeme servisiyle ilgili müşteri desteğine ihtiyacınız varsa, yardım için ilgili sağlayıcıya başvurmalısınız.
    5. Ödeme Platformunu önceden bildirimde bulunmaksızın ve tamamen kendi takdirimize bağlı olarak değiştirebilir veya devre dışı bırakabiliriz.
    6. Ödeme platformunu kullanmanız, mülk listenizde değişiklikler gerektirebilir ve tüm bu değişiklikleri yapmamızı onaylarsınız. Gezgin bir rezervasyon ile ilgili olarak tam ödeme yaptıktan sonra, (i) sağladığınız telefon numaralarından bir veya daha fazlasının ve (ii) Mülkünüzün adresinin, her ikisinin de bu Gezgin tarafından kullanılabileceğini kabul edersiniz.
    7. Her iki (a) teyit edilmiş bir rezervasyon yapıldığında ve (b) bu bilgileri hem sahibi hem de gezgin'e yayınlana kadar herhangi bir mesaj içeriği içinde herhangi bir iletişim bilgilerini göndermez.
    8. Yolcuların ödemelerini almak için sınırlı ödeme toplama aracınız olarak hareket edeceğiz, ancak Yolcularla yaptığınız işlemlere taraf değiliz ve yolcuların ödeme Platformu aracılığıyla size ödeme yapmasını sağlamaktan sorumlu değiliz. Sınırlı ödeme tahsilat aracı olarak, Size ödeme düzenleme yükümlülüğümüzün ilişkili ödemelerin Yolculardan başarıyla alınmasına tabi olduğunu ve şartlı olduğunu kabul edersiniz. Yolculardan sizin adınıza bizim tarafımızdan başarılı bir şekilde alınmamış tutarlar için size yapılan ödemeleri garanti etmiyoruz. Ayrıca, sizinle herhangi bir gezgin arasındaki herhangi bir geri ödeme veya anlaşmazlıktan sorumlu değiliz veya taraf olmayacağız.
    9. Ödeme alma bilgilerinizi yürürlükteki yasa ve düzenlemelere uygun olarak saklayacağız. Geçerli yasa ve düzenlemelerin gerektirdiği durumlar dışında, Ödeme alma bilgilerinizi saklamak ve/veya kullanmakla ilgili hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz. Bize yanlış ödeme ayrıntıları sağladıysanız (banka hesap bilgileri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere), ödeme Platformu üzerinden yapılan ödemelerin işlenmesindeki herhangi bir başarısızlıktan veya gecikmeden sorumlu olmayacağız ve herhangi bir ödemeyle ilgili olarak harcadığımız tüm masraflardan sorumlu olacaksınız.
   7. Ödeme Platformu haric ödeme alamazsınız
    1. Bir yolcudan ödeme Platformu dışında herhangi bir yolla ödeme talebinde bulunamazsınız (örneğin, bir yolcunun Çek, banka veya banka havalesi veya üçüncü taraf bir web sitesinde ödeme yapmasını isteyerek). Bu tür eylemler, mülk listenizin, bekleyen rezervasyonlarınızın ve/veya bu Sözleşmenin derhal feshedilmesine neden olabilir. Şüpheden kaçınmak için, Ödeme Platformundan başka bir yöntemle Kira Ücretlerini kabul ettiğinize inanma gerekçemiz varsa, ücretlendirme hakkını saklı tutarız ve bu durumda komisyon uygulama hakkına sahibiz.
   8. İptal politikası
    1. Rezervasyon yapan Yolcular için size uygun İptal Politikasını seçmelisiniz ve bu İptal Politikası Yolculara yayınlanacaktır. İptal koşullarını her zaman değiştirebilirsiniz. Her rezervasyon için ilan edilen iptal politikasına uymanız gerekir.
    2. Tamamen kendi takdirimize bağlı olarak, çıkarlarımızın ve/veya gezginlerin çıkarlarının korunması için, rezervasyon kolaylaştırma hizmetlerimizi geri çekmenin gerekli veya arzu edildiğini ve İptal Politikanızın geçersiz kılınmasına ve bir rezervasyonun etkili bir şekilde iptal edilmesine karar verebiliriz. Ayrıca, tamamen kendi takdirimize bağlı olarak, Gezgin kısmına veya yolcuya tahsil edilen miktarların tümüne geri ödeme düzenlemek için karar verebiliriz. Ayrıca, bu Sözleşmeyi sizinle sonlandırırsak, bekleyen rezervasyonlarınızın bir kısmını veya tamamını iptal edebilir ve bu tür rezervasyonlar için ilgili ödemelerin bir kısmını veya tamamını iade etmeyebiliriz. Roomorhome Şirketlerinin ve ilgili Gezinin, bu tür iptal veya geri ödemeler için hiçbir yükümlülüğü olmayacağını kabul edersiniz. Ayrıca, gezginler ile bu tür iptal işlemlerini uyarmak için iletişim kurabiliriz. Roomorhome Şirketlerinin bu tür iletişim konularında hiçbir sorumluluğu olmayacağını kabul edersiniz.
   9. Geri iadeler
    1. Seyahat Edenler tarafından kullanılan ödeme hizmetlerinden iadelerden sorumlu olabileceğimizden, söz konusu iadelerle ilgili olarak gelecekte ödenecek olan herhangi bir paradan bir kesinti yapma hakkını saklı tutarız. Ters ibrazlarla ilgili olarak bize tüm makul işbirliğini sağlayacaksınız. Fazla sayıda ters ibraz yapmanız durumunda, Mülk Listenizi Siteden kaldırabiliriz ve bu Sözleşmeyi bildirimde bulunmaksızın feshedebiliriz.
    2. Belirli durumlarda, (a) bir rezervasyon için meşru bir ücret karşılığında bize karşı liyakat olmaksızın (kendi takdirimize bağlı olarak) açılan bir geri ödeme bildirimi alır ve (b)daha sonra meşru ödemeyi ters ibraz olarak kaybedersiniz. Roomorhome Şirketine zararı doğrudan Gezgin'e karşı takip etme hakkını tayin edebilirsiniz, bu hakkımızı tamamen kendi takdirimize bağlı olarak kullanabiliriz.
   10. Borçlanılan paralar için kesintiler
    Bize herhangi bir tutar ödeme borcunuz ya da ödemeyi kabul ettiğiniz (rezervasyonla ilgili veya başka şekilde) tutarı gelecekteki ödemelerinizden bir kesinti yapabiliriz.Bunu yaparsak, bize ödeme yükümlülüğünüz, Sizden alınan tutarla biter.
 4. Ücretler ve Masraflar
  1. Bölüm 4, Bizimle ilan yayınlayan tüm Mülk Sahipler için geçerlidir.
  2. Rezervasyon ile ilgili zorunlu ve/veya opsiyonel ücretler de dahil olmak üzere tüm konaklama kiralama ücretlerinin değerinin %7 kadar komisyon tahsil edecektir (toplu olarak, "servis ücreti"). Bu komisyon talep ettiğiniz Kira Ücretlerinden alınacaktır. Bu komisyonu, bir Rezervasyonla ilgili olarak size ödenen tutarlardan düşeceğiz. Herhangi bir yeni Rezervasyon için komisyon oranını istediğiniz zaman değiştirme hakkını saklı tutarız.
  3. Gezginlerden, Siteyi kullanan bir Mülk Sahibinin belirlediği Kira Ücretinin değerinin bir yüzdesi olacak bir Rezervasyon Ücreti ("Hizmet Bedeli") alabiliriz. Herhangi bir yeni Rezervasyon için Hizmet Bedeli miktarını istediğimiz zaman değiştirme hakkını saklı tutarız. Hizmet Bedelinden kaçınmak veya alıkoymak için bir Seyahatçiyi teşvik etmemeyi veya tavsiye etmemeyi kabul edersiniz.
  4. Bir Rezervasyonu herhangi bir nedenle iptal etmeniz durumunda, doğrudan Size tahsil edeceğimiz veya gelecekte yapacağımız ödemelerden bir ücret (“İptal Ücreti”) alabiliriz. Bunun nedeni, iptallerin bir gezginin yolculuğuna ciddi etkileri olabileceğinden ve bize maliyete neden olması. İptal etmeye karar vermeden önce iptal ücretinin geçerli olduğu durumlardan haberdar edileceksiniz. Eğer bir rezervasyon kabul ettiyseniz bunu yerine getirme yükümlülüğü altındasınız. Bu yükümlülüğü ihlal ederseniz ve bir Rezervasyonu iptal ederseniz, bir İptal Ücreti uygulayabiliriz.
  5. İptal Ücreti genellikle sözleşme yaptığınız Roomorhome Şirketi ile ilişkili para biriminde tahsil edilecektir: Türk Lirası - TL.
  6. Ortalama iptal oranından daha yüksek bir oran, aldığınız rezervasyon sayısını azaltacaktır ve tamamen kendi takdirimize bağlı olarak iptal oranınızın aşırı olduğu sonucuna varırsak, mülk listenizi size bildirimde bulunmaksızın siteden kalıcı olarak kaldırabilir ve/veya bu Sözleşmeyi fesh edebiliriz.
 5. Listeleme Kuralları
  1. İlan içeriği
   1. Bize ve/veya siteye sağladığınız içeriği (fotoğraf ve video içeriği dahil) gözden geçirme hakkını saklı tutarız (”Mülk Sahibi İçeriği"). Tüm Mülk Sahibi İçeriğinden yalnızca Siz sorumlusunuz. Biz, herhangi bir Mülk Sahibi İçeriğinden veya herhangi bir Mülk Sahibi İçeriğinin doğruluğundan veya Bize veya herhangi bir Seyahatçiye sağladığınız bilgilerden veya hiçbir üçüncü şahıstan sorumlu olmayacağız. Herhangi bir Mülk Listesini ve herhangi bir Mülk Listesinin tasarımını, düzenini ve işlevselliğini tamamen kendi takdirimize bağlı olarak ve bildirimde bulunmaksızın düzenleme, değiştirme ve/veya geliştirme hakkını saklı tutarız.
   2. Mülkü doğru bir şekilde tanımlayacağınızı ve sunacağınızı ve herhangi bir maddi kusur varsa, açıklayacağınızı kabul etmekle yükümlüsünüz. Yanlış bir sunumla Gezginin kararına etki etmeyeceksiniz.
   3. Mülk Sahibi İçeriğinin aşağıdakilerden hiçbirini içermeyeceğini kabul edersiniz:
    1. Çıplaklık, açık saçık jestler veya tehdit eden, saldırgan, şiddet içeren, pornografik, nefret dolu, ayrımcı, yasadışı veya bir suç işlenmesini teşvik edebilecek başka herhangi bir materyal;
    2. hakaret içeren veya iftira niteliğinde olan materyal;
    3. Üçüncü bir tarafın telif hakkını veya diğer fikri mülkiyet haklarını ihlal eden veya üçüncü bir tarafın veri koruma veya gizlilik haklarını ihlal eden materyal;
    4. Mülkiyet hakkında yanlış veya yanıltıcı bilgi;
    5. Site üzerinden iletilen içeriğin kaynağını gizlemek için yanıltıcı e-posta adresleri, sahte başlıklar veya başka şekilde manipüle edilmiş tanımlayıcılar; veya
    6. Uygunsuz olduğu kabul edilen malzeme. 

"Uygunsuz içerik" olarak anılacaktır.

 1. Roomorhome ve Mülk Sahibi ile mevcut ticari anlaşmaya zarar gelmemesi adına, listenizde bulunan herhangi bir daire resimleri arasında size ait görselli telefon numaraları veya Roomorhom mesaj sisteminde telefon numaralarını, rezervasyon oluşmadan önce misafirle paylaşmak kesinlikle yasaktır, aksi takdirde ilanınız kaldırılabilir veya cezai işlem uygulanabilir. 
 2. Zaman zaman Mülk Sahipleri için bir fotoğrafçılık hizmeti sunabiliriz. Fotoğraf ve/veya videodaki tüm fikri mülkiyet haklarına sahip olacağımızı ve fotoğraf/videoların kopyalarını veya kullanım lisansını almayacağınızı kabul edersiniz. Buna ek olarak, herhangi bir türden kayıp, hasar, zarar veya diğer sorumluluktan bizi sorumlu tutmamayı kabul etmektesiniz:
  1. mülkünüzü ziyaret ederken fotoğrafçı tarafından herhangi bir eylem veya ihmaller; ve
  2. fotoğrafçı tarafından çekilen fotoğraflar / videolar.
 3. Herhangi bir Mülk Sahip İçeriği ile ilgili olarak, bu Mülk Sahip İçeriğinde fikri mülkiyet haklarına sahip olacaksınız. Siteye Mülk Sahip İçeriği göndererek, bize, alt lisanslarımız ve görevlilerimize, münhasır olmayan, kalıcı, değiştirilemez, telif hakkı olmayan, dünya çapında kullanım, düzenleme, çoğaltma, kaydetme, değiştirme, tercüme etme, dağıtma lisansı vermektesiniz. Bu içeriklerin 26 Ekim 1961 tarihli Türkiye Telif Hakkı, Tasarım ve Patent Yasası veya dünyanın herhangi bir yerindeki eşdeğer mevzuata uygun olarak ortaya çıkması durumunda, Mülk Sahip İçeriğinde sahip olduğunuz herhangi bir manevi hak veya benzeri haklardan feragat edersiniz.
 4. Site'ye gönderdiğiniz her türlü İçerik için gerekli hak ve izinlere sahip olduğunuzu veya Mülk Sahip olduğunuzu garanti eder ve kabul edersiniz ve talep edersek bu tür lisansların, hakların, izinlerin bize kanıtlarını sunarsınız. Ayrıca, Mülk Sahibi İçeriği:
  1. Kendi orijinal çalışmanızdır ve tamamen veya esas olarak üçüncü bir şahıstan kopyalanmamıştır;
  2. tam, eksiksiz ve doğrudur;
  3. aldatıcı, yanıltıcı veya hileli değildir;
  4. ırk, renk, etnik köken, ulusal köken, cinsiyet, din, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği veya medeni duruma dayalı ayrımcılık içermiyor;
  5. herhangi bir bilgisayar yazılımı veya donanım veya telekomünikasyon ekipmanının işlevselliğini kesmek, yok etmek veya sınırlandırmak için tasarlanmış yazılım virüsleri veya başka herhangi bir bilgisayar kodu, dosya veya programı içermez;
  6. yürürlükteki tüm reklam yasalarına ve düzenlemelerine uyar; ve
  7. herhangi Uygunsuz İçeriği içermez.
 5. Aşağıdakilerden herhangi birinden kaynaklanan veya bunlarla bağlantılı olarak tarafımızdan uğradığınız veya uğradığımız her türlü iddia, işlem, tazminat, zarar, borç ve masrafları (yasal ücretler dahil) ve bunlara karşı tazmin etmemizi ve tazmin etmemeyi kabul edersiniz:
  1. siteye gönderdiğiniz herhangi bir Mülk Sahip İçeriğine gerekli hak ve izinlerin alınamaması;
  2. Mülkiyet listesi'nde herhangi bir yanlış beyan, yanıltıcı ihmal veya yanlış ifade;
  3. Mülk Sahip İçeriğinin, üçüncü bir tarafın fikri mülkiyetini veya diğer mülkiyet haklarını ihlal ettiğini iddia eden bir Gezgin veya herhangi bir üçüncü tarafın Mülk Sahibi İçeriği ile bağlantılı veya kaynaklanan herhangi bir talep; ve
  4. Herhangi bir Uygunsuz İçeriğin herhangi bir Mülk Sahip İçeriğine dahil edilmesi.
 6. Siteden haber vermeksizin ve tamamen kendi takdirimize bağlı olarak herhangi bir Mülk Sahibi İçeriğini kaldırma hakkımız saklıdır:
  1. uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyoruz; ve/veya
  2. İçeriğin üçüncü bir tarafın fikri mülkiyet haklarını veya gizlilik haklarını ihlal ettiğini veya üçüncü tarafların gizlilik yükümlülüğünü ihlal ettiğini veya başka türlü geçerli yasaları veya düzenlemeleri ihlal ettiğine inanıyoruz.
 1. Müsaitlik ve Takvim doğruluğu
  Mülkünüzün müsaitliğini her zaman Siteye doğru bir şekilde yansıtılmasını sağlamalısınız. Mülkünüzün müsaitliğinin yanlış beyanı, Gezginler için yanıltıcıdır olabilir. Yayımlanan müsaitliğin yanıltıcı olduğuna inandığımızı bildirmeden ilgili Mülk Listesini kaldırma hakkını saklı tutarız.
 2. Kiralama Ücretleri
  1. Kiralama Ücreti tablosunun mülk listesindeki mülk için mevcut ve cari fiyatları doğru bir şekilde yansıttığından emin olmak için her zaman gereklidir. Kiralama fiyatları haftalık fiyatlara (yedi gece) dayanmalıdır; hafta içi ve hafta sonları için gecelik ücretler, sütunlara ayrı ayrı olarak girilebilir. Kira ücretleri, maksimum doluluk oranınızın temsili olmalıdır. Gelecekteki Gezgin aramalarını kolaylaştırmak için kiralama ücretleri tablolarında en az on iki aylık verilerinizi kullanmanızı öneririz.
  2. Mülkün uygunluğunu ve/veya fiyatını doğru şekilde temsil edemezseniz veya bir Gezgin veya başka bir üçüncü taraftan, reklamı yapılan fiyatlandırma veya kullanılabilirliği yanıltıcı olduğu konusunda herhangi bir şikayet alırsak, Mülk Listenizi ve bu Sözleşmeyi bildirimde bulunmaksızın feshedebiliriz.
 3. Dış bağlantılar
  Mülk Listenizin, burada belirtilenler dışında e-posta adresleri, referanslar veya harici web sitelerine, HTML kodlarına (“Yasaklanmış Bağlantılar”) veya diğer biçimlendirme dillerine bağlantılar içermeyeceğini, vermeyeceğini beyan ve taahhüt ediyorsunuz. Yasaklanan Bağlantıları Mülkiyet Listesinden çıkarma hakkını saklı tutarız. Bir Mülk Sahibi, onayımız olmadan Yasaklanmış bir Bağlantı eklerse veya kaldırıldıktan sonra yeniden Yasaklı Bir Bağlantı eklerse, Mülk Listesini iptal etme ve/veya bu Sözleşmeyi bildirimde bulunmaksızın feshetme hakkını saklı tutarız.
 4. İrtibatda olabilmek
  Tesis sahibi, site üzerinden, gelen sorulara hemen sorulara yanıt verebilir. Mülk Sahibi, bir veya daha fazla Seyahatçinin yaklaşmakta olan bir Rezervasyonla ilgili endişesi olması durumunda yeterince duyarlı değilse, Mülkleri Askıya Alma ve/veya Rezervasyonları iptal etme hakkını saklı tutarız.
 1. Mülk Sahibi İçeriği (Gönderi)
  1. Tüm geçerli şartlara, koşullara, yönergelere ve politikalara tabi olarak, Seyahat Edenlerin Mülkünüze ve buna ilişkin Rezervasyon hakkında yorum gönderebileceğini ve (a) bu konuda Site’de yanıtlar gönderebileceğinizi ve/veya (b) Mülkünüzde konaklayan Gezginler hakkında incelemeler yapmayı (mesajları) kabul edersiniz. Bir mesaj göndererek, bunu yapmak için yasal haklara sahip olduğunuzu garanti edersiniz. Gönderilerin ticari markalar veya diğer tescilli isimler veya markalar içerebileceği ölçüde, söz konusu isimleri veya işaretleri kullanma hakkına sahip olduğunuzu (yeterli alt lisans hakları dahil) garanti edersiniz.
  2. Her Roomorhome Şirketi'ne ve her Roomorhome Ortaklarına kullanım, çoğaltma, değiştirme, uyarlama, tercüme etme, dağıtma, yayınlama, türev oluşturma, münhasır olmayan, telifsiz, kalıcı, devredilemez, değiştirilemez ve tamamen alt lisanslanabilir bir hak verirsiniz. Kendi takdirimize bağlı olarak İçeriklerinizin gözden geçirme konusunda ortaklarımızla ve/veya Gezginlerle paylaşılabileceğini kabul edersiniz. Ayrıca, Kullanıcı Kullanım Koşullarını ihlal ederek İçeriklerdeki haklarınızı veya haklarımızı ihlal eden herhangi bir kişi veya tüzel kişiyi yasalar çerçevesinde takip etme hakkını bize vermektesiniz. İçeriklerin gizli olmadığını kabul edersiniz. Gönderdiğiniz veya göndereceğiniz İçerikler için hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz ve hiçbir sorumluluk üstlenmiyoruz. Gönderilerinizi gönderme veya paylaşma yükümlülüğümüz yoktur; Sitede hangi yorumların yayınlanacağını belirleme konusunda tamamen takdir yetkimiz bulunmaktadır. Bu şartlar ve koşulları kabul etmiyorsanız, Siteye herhangi bir Mülk Kaydı veya Mülkler Listesi sanmayınız.
  3. Roomorhome Şirketleri, tüm Mülk Listelerinin Roomorhome’un Kiralama İnceleme Kılavuzlarına ve Genel İnceleme Kılavuzlarına uymalarını talep eder ve biz ya da herhangi bir Roomorhome Ortakının bu kılavuzlara uymadığı herhangi bir Mülkü veya Mülk Listesini paylaşmaktan kaçınabilir.
  4. Mülkünüzün Detay içeriğinden tamamen siz sorumlusunuz. Aşağıdakilerden herhangi birini Siteye yüklemeniz, göndermeniz veya iletmeniz veya başka şekilde yayınlamanız yasaktır:
   1. Yasadışı, iftira niteliğinde, aşağılayıcı, pornografik, uygunsuz, açık saçık, müstehcen, taciz, tehdit eden veya başka bir mesaj, veri, bilgi, metin, müzik, ses, fotoğraf, grafik, kod veya diğer materyaller ("Kullanıcı İçeriği") reklam hakları, kötüye kullanım, hileli veya başka şekilde sakıncalı;
   2. Suç işlemek için talimatlar oluşturacak, teşvik edecek ya da talimat verecek, herhangi bir tarafın haklarını ihlal edecek ya da başka türlü sorumluluk yaratacak ya da yerel, eyalet, ulusal ya da uluslararası yasaları ihlal edecek Kullanıcı İçeriği;
   3. Herhangi bir tarafın herhangi bir patentini, ticari markasını, ticari sırrını, telif hakkını veya diğer fikri veya mülkiyet haklarını ihlal edebilecek Kullanıcı İçeriği;
   4. Herhangi bir kişiyi veya varlığı taklit eden veya başka bir kişiyle veya kuruluşla olan ilişkimizi yanlış tanıtan Kullanıcı İçeriği;
   5. İstenmeyen promosyonlar, siyasi kampanyalar, reklamlar veya talepler;
   6. Adresler, telefon numaraları, e-posta adresleri ve ödeme kartı numaraları dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, üçüncü taraflara ait özel bilgiler;
   7. Virüsler, bozulmuş veriler veya diğer zararlı, bozuk dosyalar; veya
   8. Bize göre sakıncalı olan veya başka bir kimsenin Siteyi kullanmasını veya keyfini çıkarmasını kısıtlayan veya engelleyen veya Bizi veya Kullanıcılarımızı herhangi bir tür zarar veya yükümlülüğe maruz bırakabilecek Kullanıcı İçeriği.
  5. Yukarıdaki kısıtlamaların ihlal edilmesinden doğabilecek zararlardan veya Siteye Gönderdiğiniz Kullanıcı İçeriğinden kaynaklanan diğer zararlardan yalnızca siz sorumlusunuz. Size bildirmeksizin Bize sağladığınız herhangi bir Kullanıcı İçeriğinde haklarımızı (örneğin, kullanmak, yayınlamak, silmek, düzenlemek ve değiştirmek) kullanabileceğimizi kabul edersiniz.
  6. Siz veya üçüncü şahıslar tarafından gönderilen, saklanan veya yüklenen Kullanıcı İçeriği için herhangi bir zarar veya ziyan, hata, hakaret, iftira, ihmal, yanlışlıklar, müstehcenlik, pornografi veya küfürle karşılaşabilirsiniz ve hiçbir sorumluluk üstlenmediğimizi kabul edersiniz. İnteraktif hizmet sağlayıcısı olarak, Kullanıcılarımızın herhangi bir genel forumda, blogda, içerikte sunduğu herhangi bir açıklama, temsil veya diğer içerikten sorumlu değiliz. Herhangi bir zamanda ve herhangi bir nedenle, Kullanıcılar tarafından gönderilen veya dağıtılan hiçbir içeriğin taranması, düzenlenmesi veya izlenmesi zorunluluğumuz olmasa da, Sitede yayınlanan veya saklanan herhangi bir içeriği önceden bildirmeksizin kaldırma, yayınlama veya düzenleme hakkını saklı tutarız.
 2. Görüntüleme sırası
  Sitedeki arama sonuçlarında herhangi bir Mülk Listesinin herhangi bir sırada görüneceğini garanti etmiyoruz. Görüntüleme sırası, arama filtreleri, Mülk Listesinin kalitesi, takvim güncellemelerinin sıklığı, Gezgin tercihleri, Sahibinin yanıt verebilirliği, çevrimiçi rezervasyon yapılabilirlik ve tamamen kendi takdirimize bağlı olarak seçebileceğimiz diğer faktörler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir .
 3. Vergiler
  1. Vergi yasaları ve düzenlemeleri (Türkiye'deki İç Gelir Servisi düzenlemeleri dahil), Sizden belirli vergi bilgilerini toplamamızı veya Size yapılan ödemeleri durdurmamızı gerektirebilir. Vergi formlarınızdaki bilgileri güncel, eksiksiz ve doğru tutmaktan yalnızca siz sorumlusunuz. Bize ödemelerden vergi almama yükümlülüğünü (varsa) yerine getirme yükümlülüğünü yerine getirmemize izin vermeyecek belgeleri bize veremezseniz, tamamen kendi takdirimize bağlı olarak, size verilen tüm ödemeleri durdurma ve bloke etme hakkını saklı tutarız.
  2. Uygulanabilir vergi raporlama gereksinimlerinizi ve ilgili Satış Vergisi, diğer belediye, eyalet, dolaylı veya diğer stopajlar ve kişisel veya kurumlar vergisi, katma değer vergisi (KDV), mal ve hizmet vergisi, özel tüketim vergisi (ÖTV) gibi Mülkiyet Listesinde bulunması gereken vergileri belirlemekten yalnızca Sizin sorumlu olduğunuzu anlıyor ve kabul ediyorsunuz. Ayrıca, dahil ettiğiniz veya aldığınız tüm vergileri ilgili makama bildirmekten yalnızca siz sorumlusunuz. Vergi ile ilgili tavsiyeler veremiyoruz ve sunmuyoruz. Toplanacak geçerli vergileri veya Emlak Listeleri ile ilgili vergiler ile ilgili yükümlülükleri yapmak sizin sorumluluğunuzdadır. Roomorhome şirketini, vergi hesaplamalarınızdaki hatalardan veya geçerli vergileri hesaba katmamanızdan kaynaklanan her türlü iddia, eylem, dava, hasar, kayıp, yükümlülük ve masraflardan (yasal ücretler dahil) kaynaklanan zararı ödemeyi garanti etmektesiniz.
  3. İşletme sahipleri olup olmadıklarına bakılmaksızın, Mülk Sahipleri, Gezginlerden aldıkları günlük, haftalık veya aylık kira ödemeleri için ilgili makamlara (ilgili olduğu durumlarda KDV veya diğer satış vergileri dahil) vergi ödemeleri yapmaktan sorumludurlar.
  4. Hizmetlerimiz, 25 Ekim 1985 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilen 3065 sayılı KDV Kanunu uyarınca hizmetlerin verildiği yerin temel kuralı içindedir. Türkiye’de özel şahıslara ait olan Mülkler’e standart oranla (şu anda % 8’i) ücretlerimizden KDV ödememiz yasal olarak istenmektedir.
  5. Bu Mülk Sahibi Kullanım Koşullarında belirtilen tüm ücretler veya masraflar, aksi açıkça belirtilmediği sürece KDV hariç gösterilir.
  6. Mülkünüzün bulunduğu vergi makamlarının, Mülkiyetin kullanım ve / veya kullanım hakkı için ödenen miktarda vergi tahsil edilmesini ve vergi makamına iade edilmesini gerektirebileceğini kabul edersiniz. Yasalar yargı yetkisine göre değişmekle birlikte, vergilerin Kiralama Ücretlerinin yüzdesi, günlük bir miktar veya diğer çeşitliliklerin toplanması ve iade edilmesi gerekebilir ve bazen “doluluk vergileri” , “otel vergileri” “konaklama vergiler” , “geçici vergiler” , “satış ve kullanım vergileri” , “katma değer vergiler” , “oda vergileri” veya “turizm vergiler ” olarak adlandırılır (topluca, “Doluluk Vergileri”).
  7. Kendi takdirimize bağlı olarak, Siz veya Seyahat Edenler adına (“Tahsilat ve Havale”) doluluk vergilerinin tahsil edilmesini ve havale edilmesini kolaylaştırabiliriz.
  8. Varsa, mülkiyetinizle ilgili olarak topladığımız ve Tahsil Ettiğimiz Doluluk Vergileri tutarını size açıklayacağız. Bir Rezervasyonla ilgili Tahsilat ve Havale'yi kolaylaştırdığımızda, bu Rezervasyonla ilgili olarak Tarafımızca toplanan herhangi bir Doluluk Vergisini tahsil etmeyeceğinizi kabul edersiniz. Bizi ve bağlı şirketlerimizi, memurlarını, direktörlerini, çalışanlarını ve temsilcilerini, hak taleplerini, yükümlülüklerini, zararlarını, borçlarını, masraflarını ve bunlara karşı zararsız olarak salıvermeyi, savunmayı, tazmin etmeyi, sınırlama olmaksızın, Rezervasyon ve/veya Mülkiyetlerinize İlişkin Doluluk Vergilerinin uygulanabilirliği, hesaplanması, tahsil edilmesi veya ödenmesi dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, Doluluk Vergileri ile ilgili veya herhangi bir şekilde ortaya çıkan makul yasal ve/veya muhasebe ücretlerini Siteye giriş yaptığınız andan itibaren kabul edersiniz.
 4. Sonlandırma
  1. Bu Mülk Sahibi Kullanım Koşullarında başka bir yerde belirtilen fesih haklarına ek olarak, bu Sözleşmeyi feshetme, bir Mülk Listesini yayınlamayı reddetme, bir Mülk Listesini kaldırma ve/veya derhal yürürlüğe giren bekleyen herhangi bir veya tüm iptal etme, aşağıda listelenen koşullardan herhangi birinde veya tamamen kendi takdirimize bağlı olarak herhangi bir nedenle fesih etme haklarını saklı tutarız. Bu tür bir hakkımızı kullanmamızdan doğabilecek zarar veya sorumluluklardan Bizi muaf tutmayı ve korumayı açıkça kabul edersiniz.
   1. Bir Gezginden Mülk veya Sahibinin davranışı hakkında herhangi bir şikayet alıyorsak veya Bir Mülk Sahibinin kiralama uygulamalarının haksız veya kabul edilemez olduğunu belirlersek;
   2. Bir Mülk Sahibi, Mülk Kaydına veya Siteye veya çevrimiçi sistemlerimize uygunsuz içerik eklemeye çalışır;
   3. Mülkiyet listesinin uygun olmadığını, yanıltıcı, eksik, kalitesiz olduğunu veya uygunsuz içerik içerdiğini (tamamen kendi takdirimize bağlı olarak) belirleriz;
   4. Bir Mülk Sahibi, herhangi bir Gezgin veya Roomorhome Şirketleri veya Roomorhome Ortaklarının herhangi bir temsilcisine kötü niyetli veya saldırgan davranmıştır;
   5. Mülk Sahibi sahte kimlik kullanır;
   6. Bir Mülk Sahibi, bu Kullanım Koşullarından herhangi birini ihlal ediyor; veya
   7. Mülk Sahibimiz tarafından veya onun adına sahte veya yasa dışı faaliyetlerin (yanıltıcı reklamlar dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) gerçekleştirildiğini biliyoruz veya şüpheleniyoruz.
  2. Bir Mülk Listesini istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz ve bu tür bir kaldırmanın mevcut Rezervasyonlarla ilgili yükümlülüklerinizi etkilemeyeceği konusunda hemfikiriz. Bu gibi durumlarda iade veya uzatma yapılmayacaktır.
 5. Haklarımız ve Yükümlülüklerimiz
  1. Herhangi bir önceden bildirimde bulunmak veya herhangi bir sorumluluk üstlenmeksizin, Site özellikleri, veritabanı veya içeriğinin yerleşimi ve kullanılabilirliği dahil olmak &uum